23 June 2017 - جمعه 2 تير 1396
سفرهای نیکو
گرجستان
باکو

قبرس |


اطلاعات کشور قبرس

●ویژگی های جغرافیایی طبیعی و جمعیتی :


قبرس جزیره ای كوچك و توریستی است كه سواحل بكر، زیبا و رؤیایی، با مناطق پوشیده از سروهای سر به فلك كشیده و جنگل های كاج با زیبایی بی نظیر خود همیشه برای جهانگردان جذاب بوده است. جزیره ی قبرس با وسعت ۹۱۲۵ كیلومتر مربع در شمال شرقی مدیترانه از نظر مساحت سومین جزیره ی بزرگ در دریای مدیترانه بعد از جزایر سیسیل و ساردینا محسوب می شود. این كشور در حد فاصل ۳۸۰ كیلومتری شمال مصر، ۱۰۵ كیلومتری غرب سوریه و ۷۵ كیلومتری جنوب تركیه واقع شده است، با كشور یونان ۸۰۰ كیلومتر فاصله دارد و نزدیكترین جزایر یونانی كارپاتوس و رودوس در ۳۸۰ كیلومتری غرب این جزیره واقع هستند، این كشور از لحاظ طبیعی به چند منطقه رشته كوه های جنوب و جنوب غربی ترودوس، رشته كوه های شمالی كارینا و جلگه ی مركزی سالوریا تقسیم می شود كه مناظر زیبایی را خلق كرده است، درجه حرارت هوا در این جزیره از حداقل ۱۲ الی ۱۳ درجه تا حداكثر ۲۴ درجه (روزها) متغیر است و آب و هوای مطلوب مدیترانه ای را فراهم می آورد، قبرس به عنوان سومین جزیره ی بزرگ دریای مدیترانه دارای جمعیت حدود ۷۰۷ هزار می باشد كه ۸۰ درصد آن را یونانی ها، شامل مسیحیان ارتدوكس ارامنه مارونی ها، كاتولیك ها و یهودی ها تشكیل می دهند، البته منابع، درصد جمعیت یونانی نژاد را ۷۴ درصد و جمعیت ترك نژاد قبرس را ۲۶ درصد اعلام نموده اند .
 

  

●قبرس میزبان توریست های بی شمار:

به طور كلی به علت وجود آب و هوای سالم و طبیعت زیبای قبرس، بسیاری از مردم جهت گذراندن تعطیلات به قبرس مسافرت می نمودند، از زمان اعلام استقلال این كشور در سال ۱۹۶۰، صنعت توریسم رشد و توسعه ی چشمگیری یافت و در حال حاضر نیز به عنوان یكی از مهمترین بخشهای درآمدزای اقتصادی قبرس مطرح است، با تجاوز تركیه و از بین رفتن فرودگاه بین المللی نیكوزیا و از دست رفتن مناطق مهم توریستی فاماگوست و مایرین بخش توریست در سال ۱۹۷۴ دچار صدمات شدیدی شد، به هرحال با تلاش جدی دولت و بخش های خصوصی، صنعت توریسم در قبرس امكان رشد مجدد یافت و بخش گردشگری به عنوان مهم ترین تكیه گاه برنامه های توسعه ی اقتصادی این كشور مطرح شد .

●سواحل و جنگل های توریستی:

از مناطق جغرافیایی مهم قبرس می توان به نیكوزیا (پایتخت) Nicosia، لارناكا (Larnaca)، لیماسول (Limassol) و ترودوس (Trodos) اشاره كرد كه منطقه ترودوس جنگلی، نیكوزیا بودن دریا و لیماسول، لارناكا و پافوس ساحلی می باشد، منطقه ی پافوس به الهه ی عشق و زیبایی معروف است .

این سه شهر بندری در جنوب شرقی قبرس قرار دارند كه از لحاظ صنعت گردشگری توسعه ی بیشتری یافته اند، البته در تمام قسمت های ساحلی، تجهیزات هتل و انواع جاذبه های توریستی اعم از رستوران ها، تریاها و سایر مراكز تفریحی برای تمام سنین وجود دارد و دولت كنترل شدیدی بر هتل ها و خدمات توریستی دارد. بهترین ماه ها برای جذب توریست از اوایل آوریل تا اكتبر است، اما به دلیل شرایط آب و هوایی متفاوت در فصل های مختلف، بسیاری از توریست ها، زمستان ها به این كشور سفر می كنند، طوری كه یك توریست قادر است صبح را در كوه های ترودوس به ورزش اسكی بپردازد و بعد از ظهر پس از طی مسافتی ۴۵ دقیقه ای در دریا شنا كند .

●بنادر و شهرهای مهم توریستی قبرس:

نیكوزیا (Nicosia):که پایتخت قبرس است و ۳ دروازه ی اصلی دارد و با دو حكومت اداره می شود، از مناطق دیدنی آن می توان به مقر حكومت اسقف ماكاریوس، كلیسای قدیمی شهر، خط سبز بین بخش ترك و یونانی نشین شهر و دروازه های باستانی فاماگوستا اشاره كرد. 

     

لارناكا (Larnaca): این شهر ساحلی (واقع در قسمت جنوبی قبرس) با شهرك آیاناپا از تفریحی ترین نقاط قبرس از سمت شرق ۳۰ درجه فاصله و فرودگاه بین المللی قبرس در این شهر قرار دارد، از جمله سواحل توریستی آن می توان به ساحل مكنزی و ساحل دكلیا اشاره كرد. همچنین دهكده ی سنتی Lafkara، مسجد Sulton Tekesihalla و كلیسای Agio Lazarios از دیگر نقاط شهری لارناكا هستند كه از جذابیت های دیدنی بسیاری برخوردارند . 

                              
پافوس: آثار باستانی، موزه ها و كلیساها و مناطق دیدنی بسیاری در این قسمت وجود دارد كه از مهمترین آن معبد آفرودیت به معنی الهه عشق و زیبایی می باشد .

لیماسول (Limassol): یكی از مناطق ساحلی و زیبای قبرس جنوبی است كه در فوریه مراسم خاصی مانند رقص و آواز و آتش بازی در میدان شهر انجام می شود و در سایر فصول شاهد فستیوال هفتگی و كارناوال های مختلف است، همچنین می توان به منطقه ی آیاناپا به عنوان یكی از مراكز كاملاً تفریحی قبرس و شهر باستانی سالامیس از دیگر مناطق دیدنی این جزیره محسوب می شوند . 

    

     

غذاهای سنتی و معروف قبرس: از معروف ترین غذاهای قبرس می توان به نوعی كباب اشاره كرد كه در آن گوشت با انواع سبزیجات مثل: پیاز، جعفری، گوجه فرنگی پخته و به همراه نان به صورت ساندویچ سرو می شود. که سوولاكی نام دارد .

موساگا یكی دیگر از غذاهای معروف قبرس است كه با بادمجان تهیه می شود، به این ترتیب كه بادمجان را در ظرف چیده و روی آن با نعناع و انواع سبزی جات به همراه گوشت چرخ كرده می پوشانند و روی آن خامه می ریزند و در فر قرار می دهند، ناگفته نماند كه در قبرس غذاهای مشابه غذاهای ایرانی مثل: دلمه كه قبرسی ها به آن دلما می گویند نیز طبخ می شود .

●فستیوال سپریا:

امروزه پوششی سنتی قبرسی ها را تنها در فستیوال ها می توان دید، این فستیوال ها در واقع راهی برای ترویج و آموزش فرهنگ این كشور است، سپریا نیز از همین دسته است كه در آن مردم جزیره انواع لباس های سنتی پوشیده و خواننده های مشهور و نمایش های مختلف آنها را همراهی می كنند، فستیوال نان و شراب نیز از دیگر فستیوال های معروف قبرس است .

●ازدواج در قبرس:

شركت در این مراسم برای گردشگران بسیار جالب است، در این مراسم نیازی به آشنایی با میزبان نیست که این قضیه نشانگر میهمان نوازی مردم قبرس است بطوریكه آنها الهه ای را با نام اكنوس زوس به معنی خدای افراد بیگانه و غریبه می شناسند. ازدواج در روستاهای این كشور به رسم قدیمی انجام می شود، بدین ترتیب كه بعد از اجرای مراسم در كلیسا، میهمان ها به خانه می روند و در واقع تمامی اهالی روستا اجازه ی شركت در این میهمانی را دارند و به هنگام شب در محوطه ای غذا به همراه موزیك سرو می شود، البته حدود ۲۰ تا ۳۰ سال قبل جشن عروسی سه روز یعنی از یكشنبه صبح شروع تا سه شنبه ادامه پیدا می كرد و روز چهارشنبه همه اقوام نزدیك، میهمان عروس و داماد می شدند. جالب توجه اینجاست كه در حدود ۶۰سال قبل این مراسم به مدت ۴۰ شبانه روز ادامه پیدا می كرد .


دفتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی سفرهای نیکو 

تلفن :  27 23 7708- 021

سایت : www.caravansahra.ir

اینستاگرام : Instagram.com/nikoo_tour

کانال تلگرام : Telegram.me/safarenikoo

سفرهای نیکو قرنبارکد را به وسیله نرم افزار بارکد خوان در تلفن همراه خود ذخیره کنید.